yEmreAk
Ask or search…
K
🔐

Blockchain

Popüler bir güvenlik sistemi olan yapı hakkındaki notlarım

❔ Blockchain Nedir

Peer to peer (aracısız) mantığını güden bu yapıda, bilgiler zincir olarak saklanır. Her bir bilgi bir öncekinin hash'ini (kimliğini) tutar.

⛓ Zincir Yapısının Korunması

Dışarıdan müdahale ile yapılan Olası bir veri değişikliğinde zincir yapısı bozulur.
  • Hash işlemi, bloğun içerdiği bilgilerin hepsini ele alarak hesaplanır ve veri değişmesi kimliğini değiştirir. Blok kullanılırken hesaplanan yeni kimlik ile eski kimlik birbirine uymaz.
  • Kimlik değeri bir şekilde elden atanır ise, bir sonrasındaki blokta tutulan şu anki bloğumuzun kimliği ile yeni kimlik uyuşmaz ve zincir yapısı bozulur.
  • Zincirin bütünü değiştirilirse; zincir diğer kopyalarına bakılır ve değişim %50'den fazla baskınlığa sahip değilse kabul edilmez ve eski yapıya dönülür.
  • Değiştirilen zincirin çok sayıda kopyalanmasını engellemek için blockchain'in blok üretme zorluğu vardır ve "Proof of Work" diye adlandırılır.

🥴 Karma Notlar

  • Blockchain sistemini kullanan platformlarda (bitcoin gibi), hesapta para değeri saklanmaz. Her bir zincir incelenir ve sizin net para değeriniz hesaplanır.
  • Her bir işlem sıraya alınır ve belli süre içerisinde blok yapım sayısı sınırlandırılmıştır. (her 10dk en fazla 1 blok gibi)

👨‍💻 Örnek Algroitma

JavaScript ile kodladığım örnek kod için buraya tıklayabilir veya nasıl yapıldığını anlatan video serisine buradan ulaşabilirsin.
© 2024 ~ Yunus Emre Ak ~ yEmreAk